Trophies
2018
2017
2016
2015
2014

A table of past winners is available here.

Trophies:
 
Standard Fleet
Trophy Name Event
The Gerry Pot Perisher
Easter Trophy Easter Series
Whitbread Trophy Monday Spring
Poole Yachting Week Monday Summer
Wessex Trophy Wednesday Spring
The Dagger Board Trophy Wednesday Summer
Laser Saturday Series - 1st Half Saturday Spring
Laser Saturday Series - part 2 Saturday Summer
PYC Laser Fleet Summer Trophy Saturday Mini Series Oct
Banks Arms Trophy Saturday Mini Series Spring
Ragworm Cup Saturday Mini Series Summer
Christmas Trophy Christmas Mini Series
Single Handed Race Trophy Wednesday Twilight Series
Lazy Duck Trophy Winter Series
D J Hobson Wareham Race
PYC Laser Class Empro Masters Trophy Saturday Swanage Race
Round The Islands Round the Islands
2 up Trophy Bay Race
Sussex Mutual Salver Non Winners Race - Penultimate race of the Summer Series
Dancey Dampney Master Overall - 50 plus
 
Radial Fleet
Trophy Name Event
Poole Harbour Yacht Club Trophy Perisher
Radial Easter Trophy Easter Series
Parkstone Yacht Club Formula 18 Trophy Monday Spring
Parkstone Yacht Club Match Racing Trophy Monday Summer
Parkstone Yacht Club Studland Cup Wednesday Spring
Poole Harbour Yacht Club Trophy Wednesday Summer
National Enterprise Trophy Saturday Spring
Hayley Hughes Picture Saturday Summer Trophy
  Saturday Mini Series Oct
  Saturday Mini Series Spring
PYC Youth Week Laser Radial 2 up Trophy Saturday Mini Series Summer
Christmas Mini Series Trophy Christmas Mini Series
Twilight Trophy Wednesday Twilight Series
Poole Harbour Yacht Club Trophy Winter Series
  Wareham Race
  Saturday Swanage Race
Round The Islands Decanter Round The Islands
Parkstone Yacht Club Studland Cup Bay Race
Purbeck Trophy Non Winners Race - Penultimate race of the Summer Series
Laser Masters Trophy Master Overall - 50 plus
 

Combined Trophies
Trophy Name Event
Mars Bar Trophy Best Improver
Bell Trophy Services to the Laser Fleet
S.N.A.F.U.TROPHY Situation Normal After FU
Random Twenty Trophy 20th Place in Randon Series - Looked at 20th place in the largest
series
THE CALAMITY TROPHY The Calamity Trophy
Up - C - Daisy Most Significat Event

Top of page

2018
 
Standard Fleet
Trophy Name Winner
The Gerry Pot Roger Hakes
Easter Trophy Mike Atkinson
Whitbread Trophy Chris Whalley
Poole Yachting Week Giles Kuzak
Wessex Trophy Chris Whalley
The Dagger Board Trophy Chris Whalley
Laser Saturday Series - 1st Half Chris Whalley
Laser Saturday Series - part 2 Chris Whalley
PYC Laser Fleet Summer Trophy Not Sailed
Banks Arms Trophy Not Sailed
Ragworm Cup Chris Whalley
Christmas Trophy Harry Cowell
Single Handed Race Trophy Giles Kuzak
Lazy Duck Trophy Chris Whalley
D J Hobson Not Sailed
PYC Laser Class Empro Masters Trophy Not Sailed
Round The Islands Chris Whalley
2 up Trophy Chris Whalley
Sussex Mutual Salver Stuart Purches
Dancey Dampney Andrew Hartley
 

Radial Fleet
Trophy Name Winner
Poole Harbour Yacht Club Trophy Roberta Hartley
Radial Easter Trophy Roberta Hartley
Parkstone Yacht Club Formula 18 Trophy Roberta Hartley
Parkstone Yacht Club Match Racing Trophy Roberta Hartley
Parkstone Yacht Club Studland Cup Roberta Hartley
Poole Harbour Yacht Club Trophy Roberta Hartley
National Enterprise Trophy Roberta Hartley
Hayley Hughes Picture Roberta Hartley
  Not Sailed
  Not Sailed
PYC Youth Week Laser Radial 2 up Trophy Andrew Hartley
Christmas Mini Series Trophy Roberta Hartley
Twilight Trophy Bob Cudmore
Poole Harbour Yacht Club Trophy Richard Jennings
  Not Sailed
  Not Sailed
Round The Islands Decanter Oli Sturley
Parkstone Yacht Club Studland Cup Martin Cowell
Purbeck Trophy Hayley Hughes
Laser Masters Trophy Roberta Hartley
 

Combined Trophies
Trophy Name Winner
Mars Bar Trophy Richard Jennings
Bell Trophy Bob Jennings
S.N.A.F.U.TROPHY Ann Keates
Random Twenty Trophy Stuart Bromidge
THE CALAMITY TROPHY Not Awarded
Up - C - Daisy Not Awarded

Top of page

2017
 
Standard Fleet
Trophy Name Winner
The Gerry Pot Roberta Hartley
Easter Trophy Giles Kuzak
Whitbread Trophy Courtenay Suckling
Poole Yachting Week Roberta Hartley
Wessex Trophy Chris Whalley
The Dagger Board Trophy Mike Atkinson
Laser Saturday Series - 1st Half Mike Atkinson
Laser Saturday Series - part 2 Chris Whalley
PYC Laser Fleet Summer Trophy Richard Valentine
Banks Arms Trophy Mike Atkinson
Ragworm Cup Not Sailed
Christmas Trophy Roger Hakes
Single Handed Race Trophy Chris Whalley
Lazy Duck Trophy Chris Whalley
D J Hobson Bob Cudmore
PYC Laser Class Empro Masters Trophy Not Sailed
Round The Islands Chris Whalley
2 up Trophy Andrew Hartley
Sussex Mutual Salver Colston Nichols
Dancey Dampney Mike Atkinson
   
 

 

Combined Trophies
Trophy Name Winner
Mars Bar Trophy Harry Cowell
Bell Trophy James Hartley
S.N.A.F.U.TROPHY Colston Nichols
Random Twenty Trophy Pam Woodall
THE CALAMITY TROPHY Becky Walters
Up - C - Daisy Stuart Purches

Top of Page

2016
 
Standard Fleet
Trophy Name Winner
The Gerry Pot Andrew Hartley
Easter Trophy Not Sailed
Whitbread Trophy Bob Cudmore
Poole Yachting Week Roberta Hartley
Wessex Trophy Mike Atkinson
The Dagger Board Trophy Not Sailed
Laser Saturday Series - 1st Half Bob Cudmore
Laser Saturday Series - part 2 Andrew Hartley
PYC Laser Fleet Summer Trophy Andrew Hartley
Banks Arms Trophy Roger Hakes
Ragworm Cup Andrew Hartley
Christmas Trophy Not Sailed
Single Handed Race Trophy Ann Keates
Lazy Duck Trophy Iain Reid
D J Hobson Andrew Hartley
PYC Laser Class Empro Masters Trophy Andrew Hartley
Round The Islands Ann Keates
2 up Trophy Not Sailed
Sussex Mutual Salver Trevor Annels
Dancey Dampney Mark Scott
 

 

Combined Trophies
Trophy Name Winner
Mars Bar Trophy Luke Norminton
Bell Trophy Bryan & Aly Drake
S.N.A.F.U.TROPHY Not Awarded
Random Twenty Trophy Bob Cudmore
THE CALAMITY TROPHY Courtenay Suckling
Up - C - Daisy John Lyons

 
Top of Page

2015
 
Standard Fleet
Trophy Name Winner
The Gerry Pot Mike Atkinson
Easter Trophy Duncan Keates
Whitbread Trophy Roberta Hartley
Poole Yachting Week Not Sailed
Wessex Trophy Ann Keates
The Dagger Board Trophy Not Sailed
Laser Saturday Series - 1st Half Roger Hakes
Laser Saturday Series - part 2 Mike Atkinson
PYC Laser Fleet Summer Trophy Andrew Hartley
Banks Arms Trophy Not Sailed
Ragworm Cup Not Sailed
Christmas Trophy Not Sailed
Single Handed Race Trophy Mike Atkinson
Lazy Duck Trophy Ann Keates
D J Hobson Ann Keates
PYC Laser Class Empro Masters Trophy Hamish Munro
Round The Islands Ann Keates
2 up Trophy Not Sailed
Sussex Mutual Salver Hayley Hughes
Dancey Dampney Mike Atkinson
 

 

Combined Trophies
Trophy Name Winner
Mars Bar Trophy Tyrone Carpenter
Bell Trophy Holly, Natalie, Helen and Trevor Annels
S.N.A.F.U.TROPHY Garry Wakefield
Random Twenty Trophy Mark Scott
THE CALAMITY TROPHY John Keates
Up - C - Daisy Gary Hind

 
Top of Page

2014
 
Standard Fleet
Trophy Name Winner
The Gerry Pot Roger Hakes
Easter Trophy Roberta Hartley
Whitbread Trophy Peter Taylor
Poole Yachting Week Not Sailed
Wessex Trophy Mike Atkinson
The Dagger Board Trophy Not Sailed
Laser Saturday Series - 1st Half Roger Hakes
Laser Saturday Series - part 2 Mike Atkinson
PYC Laser Fleet Summer Trophy Colston Nichols
Banks Arms Trophy Not Sailed
Ragworm Cup Not Sailed
Christmas Trophy Not Sailed
Single Handed Race Trophy Ann Keates
Lazy Duck Trophy Roger Hakes
D J Hobson Ann Keates
PYC Laser Class Empro Masters Trophy Not Sailed
Round The Islands Stuart Bromidge
2 up Trophy Not Sailed
Sussex Mutual Salver Emma Hartley
Dancey Dampney Ann Keates
 

 

Combined Trophies
Trophy Name Winner
Mars Bar Trophy John Sparrow
Bell Trophy Mr & Ms Hakes
S.N.A.F.U.TROPHY Hayley Hughes & Richard Strang
Random Twenty Trophy Donald McDonald
THE CALAMITY TROPHY Not Awardsd
Up - C - Daisy Emma Aish-Lyons

 
Top of Page